home Těhotenství a mateřství, Zdraví, Zdraví Už zase ty noční křeče! Jak se proti nim bránit?!

Už zase ty noční křeče! Jak se proti nim bránit?!

Křeče v těhotenství nejsou vůbec nic neobvyklého. Podle statistik potrápí přes 60 % budoucích maminek. Nejčastěji se křeče objevují v lýtkách a ozývají se jak kdykoli během dne, tak i v noci – a právě v noci jsou skutečně otravné, protože maminkám znemožňují usnout. Pokud i vás v noci pobolívají nohy, pak je náš dnešní článek určený právě vám!

Proč ty protivné křeče vůbec vznikají?!

 

To je otázka, na kterou se snaží najít odpověď snad každá těhulka. Určitě se shodneme na tom, že pnutí a bolesti v nohou nejsou nic příjemného – a už vůbec ne něco, co byste mohli nerušeně zaspat. O křečích prostě víte, jinak to nejde. Příčinou vzniku křečí u těhotných žen může být přetížení, například když přes den hodně chodíte nebo stojíte na nohou. Tělo se vám pak za vaši aktivitu „odvděčí“ tím, že vás potrápí křečí. Další možnou příčinou vzniku křečí je nedostatek vitamínů a minerálů, konkrétně pak nedostatek železa, hořčíku a sodíku.

Co dělat, když křeče udeří?

 

Jakmile vám křeče nedají večer usnout, nebo vás například uprostřed noci vzbudí, pak logicky budete hledat způsob, jak se jich co možná nejrychleji zbavit. Už ve chvíli, kdy začnete pociťovat nepříjemné pnutí, které bude předcházet křeči, je dobré nohu pořádně propnout – někomu pomáhá se u toho postavit. Při opakovaných křečích je určitě na místě domluvit se s ošetřujícím lékařem, který by měl na základě vyšetření vyloučit určitá onemocnění – například žilní trombózu, která je hodně nebezpečná.

I prevence může pomoci

 

Stejně jako u řady dalších zdravotních obtíží je i u křečí účinnou pomocí prevence. Ta by se rozhodně neměla podceňovat, maminky by pak byly zbytečně samy proti sobě. Jako prevence funguje užívání minerálů, které jak jsme již zmínili o pár řádků výše, mohou při nedostatku křeče způsobovat. Maminkám je proto často předepisován hořčík, který lze užívat dlouhodobě.