Těhotenství provází řada vyšetření, nejčastěji se jedná o návštěvy poradny pro těhotné, kde ošetřující lékař posuzuje celkový zdravotní stav, jedná se asi o 30minutovou preventivní prohlídku těhotné ženy.
Během těhotenství čeká ženu řada dalších prohlídek včetně ultrazvukových nebo screeningových, přičemž část jich je placená z veřejného pojištění, jiná si hradí pacientka sama. Existují ale vyšetření, která se těhotným ženám nedoporučuje podstoupit. Určité riziko je spojené například s rentgenováním. Proč je vhodné s některými výkony počkat až do doby po porodu nebo dokonce po ukončení kojení?
U rentgenu nejsou obavy na místě
Pro rentgenová (RTG) vyšetření platí jednoduché pravidlo, že přínos musí převážit možná rizika. Z toho důvodu přistupují lékaři k rentgenování pánve, páteře nebo oblasti dutiny břišní jen v nejzávažnějších situacích. Problematické je rentgenové záření, které je ionizující a prochází živými tkáněmi. Vhodné je vyhnout se rentgenologickému výkonu v prvních 10 týdnech těhotenství. V jaké fázi je v daném týdnu plod? Těhotenská kalkulačka odpoví na veškeré otázky ohledně jeho vývoje. Při RTG vyšetření je pak vždy nutné se řídit doporučením lékaře a zajistit bezpečí pomocí speciální ochrany. U vyšetření zubů nebo kotníku pak nejsou obavy na místě.
CT jen v případě nutnosti
Počítačová tomografie (CT) funguje obdobně jako rentgen a pro zobrazení využívá rentgenové záření. Toto vyšetření zobrazuje orgán z mnoha úhlů, přičemž se využívá přesně zaměřený svazek paprsků s tím, že dávka je vyšší než u tradičního rentgenu. Vyšetření se nedoporučuje v průběhu prvního trimestru, přestože jednorázové záření je v podstatě neškodné. Lékař určí, zda je přínosné takové vyšetření provést, nebo naopak od něho upustit a počkat na dobu po ukončení těhotenství. To je též důvod, proč se doporučuje provést počítačovou tomografii u žen v reprodukčním věku před 10. dnem menstruačního cyklu, aby se vyloučila možnost, že je pacientka těhotná.
Magnetická rezonance je zcela bezpečná
Zatímco u předchozích dvou typů je zásadním problémem ionizující záření, magnetická rezonance (MRI) je zobrazovací metodou založenou na působení magnetického pole a rádiových vln. Kontraindikací tedy není těhotenství, naopak se musí vyhnout tomuto vyšetření pacienti s kardiostimulátorem, případně mít voperovaný přístroj s MR kompatibilitou. Vědecké studie neprokázaly škodlivé účinky MRI na plod, přesto lékaři mohou od prohlídky upustit, protože vyšetření není v dané době nezbytně nutné.