home Těhotenství a mateřství, Zdraví, Zdraví Těhotenství není záminkou pro nekontrolovatelné přejídání

Těhotenství není záminkou pro nekontrolovatelné přejídání

Jsem těhotná a jím za dva! Takže vůbec nevadí, když si ty nádherné dortíčky dám klidně dva. Nebo možná i tři!

Jsou vám podobné výroky dobře známé? Jste těhotná a své chutě často svádíte na skutečnost, že v tomto období přece jíte za dva? Dovolíme si vás zastavit a upozornit na jednu věc: těhotenství v žádném případě není výmluvou k nekontrolovatelnému přejídání se a důvodem k tomu, abyste mohli plácat páté přes deváté.

15 kg navrch je takový strop

 

Podle odborníků by každá těhotná žena měla v ideálním případě maximálně 15 kg. Obecně se rozmezí váhového přírůstku v těhotenství udává od 12 do 15 kg. Příbytek na váze by se měl rozložit do všech devíti měsíců, přičemž ale platí, že nejvíce maminky na váze přibírají ve druhé třetině těhotenství – tehdy váha rapidně roste a to klidně až o 6-8 kg.

Co všechno se počítá do váhy

 

Mnoho maminek se při stoupnutí na váhu děsí, kolik kilogramů zase nabraly a už tehdy mají depresi z toho, jestli se jim nastřádaná kila po porodu vůbec podaří shodit. Milé maminky, ještě než začnete zbytečně plašit samy sebe, uvědomte si, že se váha počítá nejen z toho, kolik přiberete vy samotné, ale že se do toho započítává i váha vašeho miminka, váha placenty, váha zvětšené dělohy i zvětšená prsa, případně nahromaděná voda.

Jídelníček nastavujte s rozumem

 

Hodně budoucích maminek má tzv. těhotenské chutě, které k tomuto krásnému období zkrátka už tak nějak patří. Rozhodně se ale na ně nelze vymlouvat pořád a nutkání pořád něco jíst svádět na to, že za to můžou hormony. Jídelníček těhotné ženy by měl být především vyvážený a poskládaný tak, aby mamince ani miminku nechyběly žádné důležité složky.