home Zdraví Růžovka: kožní onemocnění, které postihuje zejména dospělé ženy

Růžovka: kožní onemocnění, které postihuje zejména dospělé ženy

Každá žena si uleví, když překoná složité období puberty, které dává zabrat po psychické i fyzické stránce. Jenže kožní problémy se nevyhýbají ani dospělým, akné typické pro náctileté se totiž může objevit též v pozdějším věku.

V dospělosti nehrají zásadní roli hormony, ale spíše nezdravý životní styl a jídelníček plný cukrů a tuků, stejně jako špinavý vzduch, smog či přemíra slunění. Pupínky a zanícené boláky nejsou jedinými kožními onemocněními, které umí potrápit. U žen ve věku třiceti až padesáti let, výjimečně do šedesáti let, se může objevit růžovka neboli rosacea. Jak se projevuje a co je příčinou, jak zmírnit její projevy?

Červenání není akné

Zpočátku se růžovka může jevit jako akné. Také při akné může docházet vlivem zanícených pórů k červenání, ale v případě růžovky dochází k rozšiřování krevních cév, které vytváří jemné pavučinky. Tím se od boláků a lézí zásadně odlišuje, přestože se jedná taktéž o chronické zánětlivé onemocnění a některé vlivy na rozvoj jsou obdobné. Rosacea léčba zahrnuje, stejně jako u akné, péči o citlivou pokožku, kdy je potřeba povrch čistit micelární vodou a ošetřovat za pomocí přípravků vhodných pro vysoce sensitivní pleť, protože při růžovce dochází k šupinatění.

Růžové tváře za alkoholu?

Mnozí si mohou při pohledu na nějakou ženu s rosaceou myslet, že se napila příliš alkoholu, například červeného vína. Bohužel sice požívání alkoholických nápojů stav zhoršuje, ale samotný alkohol není důvodem vzniku krevních map pod kůží. Červenání vzniká zánětem, který se projevuje v kůži, mezi další faktory patří alergie a genetické predispozice. Žilky se rozpínají do roztodivných pavučin a větviček na tvářích a v oblasti nosu, mohou se objevit rovněž hrudky, přičemž pokožka je citlivá a na dotek může být teplá až horká.

Svědivá a citlivá pokožka na teplo

Právě teplota zhoršuje stav růžovky, dotyčná může pociťovat návaly v obličeji, které doprovází nepříjemné svědění a pálení. Doprovodné šupinatění může být leckdy matoucí a vést k určení špatné diagnózy. K odlupování dochází při nedostatečné hydrataci citlivé pokožky. Neblahý vliv na postiženou kůži mají změny teplot, například při příchodu z venkovní zimy do teplé místnosti, ale taktéž při koupeli nebo saunování. Všem těmto aktivitám je vhodné se vyhýbat, protože změny na pleti mohou zůstat již natrvalo.

Jídlo bez chilli a studený čaj

Jakým způsobem ošetřovat růžovkou postiženou pleť? Důležité je navštívit dermatologa a informovat svého praktického lékaře, protože rosacea bývá nežádoucím účinkem některých léků na vysoký krevní tlak. Kromě toho se musí pleť ošetřovat přípravkem pro redukci zarudnutí a namísto klasického mýdla a vody používat pro vyčištění speciální micelární vodu. Upravit se doporučuje jídelníček, ve kterém by se neměly objevovat kořeněné a pálivé pokrmy, zcela zapovězené je chilli. Nápoje včetně čaje se radí pít vlažné nebo přímo studené.