Když dáte dítěti vybrat hračku, většinou se přikloní k zažitému stereotypu. Kluci si obvykle vybírají autíčka, vláčky a další „typicky klučičí“ hračky, děvčátka zase preferují panenky. Je to dáno tím, že je k takovému výběru vědomě či podvědomě směřujeme – anebo je jejich rozhodování zapsáno v genech? Zřejmě vás nepřekvapí, že se problematikou zabývají i některé renomované vědecké kapacity. Co díky nim o našich dětech zatím víme?
Většina odborníků razí názor, že atraktivita objektů závisí na pohlaví a profiluje se již bezprostředně po narození. V praxi to může znamenat, že se půlroční chlapeček raději kouká na nákladní auto, zatímco holčička věnuje pozornost panence. O žádné socializaci přitom nemůže být v takto raném věku řeč.
Pozoruhodnou a poměrně vypovídající studii provedli vědci v různých skupinách primátů. U opic se objevily podobné tendence – samice si většinou vybraly panny, samci zvolili auta. Velmi zajímavé pozorování proběhlo u tlupy šimpanzů, ve které si mladé samice často přivlastnili klacík a chovaly se k němu jako k mláděti. Biologové si takové chování vysvětlují jako trénink na budoucí rodičovství.
Experti přisuzují chování lidských mláďat hormonům. Vyšší hladina testosteronu zvyšuje pravděpodobnost, že dítko zlákají autíčka spíše než dětské kočárky a panenky.
Nezáleží na tom s čím – hlavně, že si hrají
Pokud máte doma chlapce, který má raději kočárky pro panenky než vláčky, nepanikařte. Ačkoliv si kluci většinou vybírají maskulinní hračky, odlišné preference nemusí vůbec vypovídat o budoucím vývoji, či dokonce sexuální orientaci. A pro malé slečny je navíc určitá otevřenost typická – hrají si rády s panenkami, autíčky i legem.
Každé dítě je individuum a je třeba k němu tak přistupovat. Důležité je, aby si děti hru užívaly a věnovaly se tomu, co je baví nejvíce.